Otomatik Geçiş Sistemiyle Kolay Araç Takibi

02 Ocak 2020

Araçların bariyer sisteminden otomatik bir şekilde geçmesine imkan tanıyan otomatik geçiş sistemi, olası bir trafiğe engel olurken güvenlik seviyesini de yükseltir. Hem otoyollarda hem de otopark alanlarında kullanılabilen otomatik geçiş sistemi günlük hayatın akışına hız kazandırmaktadır.

 

Diğer güvenlik sistemleriyle entegre edilebilen otomatik geçiş sistemleri, farklı ölçülerdeki araç geçiş noktalarına uygulanabilir. Özel okullarda, üniversitelerde, sitelerde, hastanelerde, rezidanslarda ve kamu kurumlarında yaygın olarak kullanılan bu sistem belirli araçların giriş yapmasına olanak tanır. Özellikle modern bir otomatik geçiş sistemi olan RFID UHF teknolojisi, son zamanların en çok kullanılan araç geçiş sistemleri arasındadır.

Araç sahibinin aracı durdurmasına gerek kalmadan geçiş yapmasına imkan tanıyan otomatik geçiş sistemleri okuyucunun iletişimiyle çalışan ürünlerdir. Farklı iklim koşullarında kolaylıkla çalışan sistemler kar, rüzgar, yağış gibi hava olaylarından etkilenmeyecektir.

Otomatik Geçiş Sistemleri

Otomatik geçiş sistemleri özellikle daimi müşterisi olan site otopark alanlarında ve yetkilendirilmiş araçların geçişine izin verilen park bölgelerinde tercih edilir. Böylece yabancı araçların geçişi engellenirken, araç yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda da hızlı bir geçiş sağlanır. Geçiş sistemlerinin bir diğer avantajı da araçların takibini yapabilmektir. Bu sayede hangi aracın hangi saatte geçtiği raporlanabilecek ve detaylı bir inceleme yapılabilecektir.

Otomatik geçiş sistemleri otomatik kapılara ve bariyerlere doğrudan entegre edilebildiği için büyük bir pratiklik sağlar. Ayrıca kumanda gibi cihazlara ihtiyaç duymadan, aracın hızlı ve beklemeden güvenli geçiş yapmasını sağlar. Otomatik geçiş sistemine farklı geçiş noktaları için izin tanımlanabilir. Ya da tanımlanmış izinlerin iptali gerçekleştirebilir.

Bütün ortamlarda sorunsuz çalışan bu cihazlarda gelişmiş raporlama imkanının olması, takip açısından önemlidir. Bilgisayar üzerinden kontrol yazılımına sahip olan otomatik geçiş sistemi kullanıcının kolaylıkla anlayabileceği şekilde tasarlanmıştır. Excel üzerinden abone ekleme kolaylığı ve giren çıkan abonelerin takibi sistemi daha da avantajlı hale getirir.